Self-regulated learning/bg

From Telearn Thesaurus
< Self-regulated learning
Revision as of 13:49, 4 March 2013 by Balacheff (Talk | contribs) (Created page with "<h1>Учене чрез саморегулация</h1> <u>раб. версия 1</u> '''Editor''': Karl Steffens, University of Cologne, Germany '''Contributors''': …/… ...")

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Учене чрез саморегулация

раб. версия 1

Editor: Karl Steffens, University of Cologne, Germany

Contributors: …/…

Adaptation: Vyara Dimitrova, Centre for Learning Sciences and Technologies, Open University of the Netherlands

Определение

„ Учащите могат да бъдат определени като саморегулиращи се до степен, в която метакогнитивно, мотивационно и поведенчески играят активна роля в собствения си учебен процес” (Zimmerman, 1998a, стр.4).

Сродни термини

Мета-когниция, самоориетирано учене, персонализирано учене, персонализирано учене чрез саморегулация

Коментар по развитието на термина

Терминът учене чрез саморегулация има дълга традиция и поради това е трудно да се каже кога за първи път е използван и от кого. Той често бива приеман като еквивалент на идеята за ученето да се научиш да учиш и като такъв е обявен за едина от най-важните концепции на 21-то столетие (например Еворпейски съвет, 2006). Ученето чрез саморегулация е ключова концепция в технологично подпомогнатото учене (ТПУ). Разработването на мощни компютърни програми и интернет апликации превърна изграждането на среда на ТПУ в реална възможност, която има потенциала да спомага усвояването, поддържането и усъвършенстването на умения за учене чрез саморегулация (Carneiro et al., 2011).

Проблематика на превода

-/-

Предметна проблематика

Терминът учене чрез саморегулация е основно използван в областта на образованието и педагогическата психология. В дискусиите по идеята за учене чрез саморегулация е важно да бъде направено разграничение между широко и тясно понятие. В по-общ смисъл ученето може да бъде определено като саморегулирано, ако учащият е свободен сам да вземе решение какво, кога, къде и как да учи (Weinert, 1982). Много автори използват обаче термина в неговия тесен смисъл, т.е. те приемат, че учащите в условията на традиционно обучение могат да избират сами как да учат. Също така Цимерман (1998b, 2000) предлага социално-когнитивен модел на учене чрез саморегулация, според който умението за саморегулацията се постига в нялколо цикъла, състоящи се от (1) способност за преценка на бъдещи действия, (2) действия или волеви контрол и (3) саморефлексия/интроспекция.

Основна литература