Learning management systems/bg
Contents
Системи за управление на обучението
раб. версия 1
Editor: Daniel Burgos, AtoS & International University of La Rioja
Contributors: Dai Griffiths, University of Bolton; Fabrizio Giorgini, eXact Learning Solutions, Martin Wolpers, Fraunhofer FIT.
Adaptation: Krassen Stefanov, University of Sofia (BG)
Определение
Терминът „Система за Управление на Обученето” (СУО, LMS) се отнася за интегрирана система, която подпомага обучаемите и преподавателите чрез предоставяне, използване, управление и проследяване на онлайн обучение. Тази система може да бъде използвана за планиране, провеждане и оценяване на специфични учебни процеси.
Коментар по развитието на термина
Според Watson и Watson (2007 p.28) „историята на СУО има своите корени в друг термин „интегрирани учебни системи” (ILS), които предоставят различна функционалност от предоставяне на учебно съдържание, като управление и проследяване, персонализирано обучение и интеграция между системите […] СУО се използват първоначално за описание на компонента за управление от системата за обучение PLATO K-12, в който няма учебно съдържание и който е отделен от процеса на обучение […]”.
В наше време СУО се използва за обозначаване на интегрирани уеб-базирани, обикновено независими от учебната област приложения, които позволяват на образователните институции и преподавателите да управляват голям брой обучаеми, които имат достъп до информация за курсовете, ресурсите и услугите.
Сродни термини
Синоними Системи за управление на курсове, Системи за управление на учебното съдържание, Виртуални среди за обучение Други сродни термини Системи за е-трейнинг, Системи за управление на преподаването, Интегрирани учебни системи, Социални мрежи за обучение, Персонални учебни среди
Проблематика на превода
…/…
Предметна проблематика
СУО се използват за поддържането на множество от дейности и цели, като системата се използва по малко по-различен начин в отделни ситуации. Например формалното и неформалното обучение често изискват различни начини на използване на СУО. Развитието на формално дефинирани професионални компетенции на работното място може да бъде подържано от СУО и социални софтуерни компоненти, достъпни посредством системата. От друга страна СУО могат да поддържат социални мрежи, които се концентрират върху неформално обучение в нерегулирани програми, но които също трябва да се фокусират и върху формални учебни цели. Рамка за педагогическо оценяване на начина, по който СУО могат да бъдат изпозлвани, е налична в Britain and Liber, 2004.
СУО предоставят на институциите системи за управление на съдържанието и интегриран пакет от учебни услуги, както и средства за управление на достъпа до съдържание и организационни обекти ( напр. курсове) за голям брой потребители. Дизайнът на СУО включва роли като:
(1) Администратори, които определят структурата на сървъра и услугите, които са достъпни посредством системата
(2) Преподаватели, които определят структурата на даден курс, избират услуги от тези, които администраторът е предоставил, и осигуряват съдържание и указания на обучаемите
(3) Обучаемите, които използват услугите и съдържанието на даден курс, и могат да създават собствени текстове и файлове в определени области на сървъра
Следните характеристики са типични за СУО: управление на потребителите и техните роли; управление на курсовете; синхронни услуги (напр. онлайн чат); асинхронни услуги (напр. форуми); оценяване; средства за персонализиция.